Konferenca Kmetijstvo in prehrana

Društvo učiteljev geografije Slovenije je 31. 5. in 1. 6. 2024 uspešno izpeljalo 6. nacionalno konferenco z naslovom »Kmetijstvo in prehrana« v Ormožu.

Vabljeni predavatelji Oddelkov za geografijo ljubljanske in mariborske univerze (dr. Irma Potočnik Slavič, dr. Blaž Repe, ddr Ana Vovk), Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU (dr. Matej Gabrovec, Anja Trobec), predstavnik Kmetijskega inštituta Slovenije (Tomaž Cunder) ter predstavnica Slovenske turistične organizacije (Maša Klemenčič) so predstavili sodobne poglede na kmetijstvo in prehrano. Predstavljene vsebine so lahko učiteljem v pomoč pri nazornem poučevanju in drugih dejavnostih povezanih s kmetijstvom in prehrano.

Na konferenci je sodelovalo 81 udeležencev (referentov in poslušalcev).

Učitelji so v dveh dnevih predstavili številne pristope poučevanja o kmetijstvu in samooskrbi. Po zaključku posameznega sklopa se je razvila zanimiva razprava.

Učitelji so z referati predstavili izvirne načine pouka, medpredmetnega in medšolskega povezovanja ter projektnega dela. Referati so zbrani v 210 strani obsežnem zborniku, za katerega je uvod napisala dr. Eva Konečnik Kotnik.

Po vsakem tematskem sklopu se je razvila zanimiva razprava o večnih temah: koliko človek s svojo dejavnostjo na področju kmetijstva vpliva na pokrajino, koliko smo samooskrbni, kakšno hrano jemo …

Sobotni del konference je potekal na Učnem poligonu za samooskrbo Dole, kjer smo si pod strokovnim vodstvom ddr. Ane Vovk ogledali učni poligon, se seznanili z načinom permakulture, celostno samooskrbo ter začutili sodelovanje kmetovalcev v lokalnem okolju.

V času odmorov so učitelji lahko navezovali stike in izmenjevali izkušnje.

Sobotni del konference je potekal na Učnem poligonu za samooskrbo Dole, kjer smo pod strokovnim vodstvom ddr. Ane Vovk izvedeli veliko o možnostih za permakulturo.

Na spletni strani konference https://geokmetijstvo.splet.arnes.si/   je na voljo program, gradivo, foto galerija ter zbornik

V DUGS se že pripravljamo na naslednjo mednarodno konferenco z naslovom “Promet in energetika,” ki jo načrtujemo 30. in 31. 5. 2025 v Ljubljani ali njeni bližnji okolici.

Izpostavljamo skupne zaključke konference:

  1. V Sloveniji imamo omejene možnosti za pridelavo hrane, zato je nujno potrebno spodbujati trajnostni način pridelave, kot je permakultura tudi v luči prilagajanja na podnebne spremembe.
  2. Spodbujajmo lokalno in sezonsko pridelano hrano, ki pride do potrošnika s čim manj posredniki. Taka hrana je običajno tudi bolj sveža in hranljiva, kar pozitivno vpliva na naše zdravje.
  3. Uživajmo čim bolj raznovrstno hrano. Prav tako je nujno zmanjšati količino zavržene hrane, ker s tem ne le varčujemo z viri, ampak tudi zmanjšujemo obremenitev okolja in prispevamo k trajnostnemu razvoju.
  4. Učitelji moramo ozavestiti pomembnost trajnostne pridelave in potrošnje hrane ter o tem izobraževati učence in dijake. Trajnostna naravnanost mora postati naš način življenja.
  5. Strmeti bi morali, da našim otrokom že v najzgodnejših letih prikažemo proces, kako hrana pride na naše krožnike od zrna in polja, tudi prek šolskih vrtov.
  6. Soglasno predlagamo povečanje izkustvenega in terenskega dela v naših šolah, ker opažamo da imajo naši mladi vse manj stika z osnovnimi naravnimi procesi.

 

V DUGS se že pripravljamo na naslednjo mednarodno konferenco z naslovom “Promet in energetika,” ki jo načrtujemo 30. in 31. 5. 2025 v Ljubljani ali njeni bližnji okolici.

Pripravila: Nataša Mrak

Fotografije: dr. Tatjana Kikec

(Skupno 100 obiskov, današnjih obiskov 1)